C&K VOCAL - Zuzana Hanzlová, Hana Horká, Michal Pleskot, Helena Arnetová, Jiří Cerha
 
 

HISTORIE

NĚCO MÁLO O SKUPINĚ C&K VOCAL


V roce 2009 bude tato významná vokální skupina slavit 40 let.

Úplně první sestava / zleva nahoře: Josef Havelka, Ladislav Kantor, Jiří Cerha, Karel Klos, dole zleva: Helena Arnetová, Luboš Pospíšil, Milena Červená
Úplně první sestava - zleva nahoře: Josef Havelka, Ladislav Kantor, Jiří Cerha, Karel Klos, dole zleva: Helena Arnetová, Luboš Pospíšil, Milena Červená
Založena byla již v roce 1969. Zprvu byla chápána jako folková a jako taková sbírala ocenění na festivalech tohoto stylu.
V roce 1972 se zprofesionalizovala, neboť přijala angažmá v divadle SEMAFOR do slavné inscenace KYTICE, která se hrála sedm let. S Jiřím Suchým vytvořila pořad – JIŘÍ SUCHÝ UVÁDÍ C&K VOCAL v divadle Ateliér. Následně v tomto divadle uvedla své vlastní představení ČAS HER.Písně z tohoto představení se staly základem pro první LP skupiny – GENERACE. Vyšlo v roce 1976 nejprve pro ARTII anglicky a reprve o rok později v SUPRAPHONU.
Další roky skupiny byly spojeny s divadlem v Braníku, kde uváděla řadu svých premiér. V roce 1977 získala CENU MELODIE a Helena Arnetová v roce 1984 cenu VOKALÍZY.
C & K Vocal točil přes obtížné schvalovací procedury další nosiče, které uvádíme v diskografii.
Dlouhá léta skupina úzce spolupracovala zvláště se skladatelem a aranžérem OTAKAREM PETŘINOU, i s dalšími významnými hudebníky, jako s Milanem Svobodou, Martinem Kratochvílem, Vladimírem Mišíkem, Janem Hrubým, Michalem Prokopem a dalšími.
Skupinu do roku 1989 vedl Ladislav Kantor. Dále v ní zpívali: Milena Červená, Zde Adamová, Luboš Pospíšil, Lubor Šonka, Ivana Štréblová, Jiří Šlupka Svěrák, Jiří Malšovský, krátce též Petra Janů a Jana Koubková.

C&K VOCAL v představení divadla Semafor 'Zuzana v lázni'
C&K VOCAL v představení divadla Semafor "Zuzana v lázni"
Na Bratislavské lyře 1989 s Joan Baez a Vláďou Mertou
Na Bratislavské lyře 1989 s Joan Baez a Vláďou Mertou
V roce 1991 vyjela skupina do Francie s pořadem C&K Vocal zpívá JEŽKA, což jsou vokální transkripce originálního klavírního partu. Pořad je stále v repertoáru skupiny a velmi často hraný.
Po odchodu Ladislava Kantora, jednoho ze zakladatelů skupiny, textaře, zpěváka a dlouholetého vedoucího, přijala skupina angažmá v pražském Realistickém divadle na Smíchově, následně přejmenovaného na LABYRINT.
S režisérem Karlem Křížem a též Jiřím Fréharem zde vytvořila řadu hudebně-dramatických inscenací.
Jmenujme nejvýznamější z nich:
TRAVESTIE Toma Stopparda – inscenace roku 1992.
DADAOPERA „ KŘEČ MLADOSTI“ - mnoho desítek repríz - festivaly v Německu a Anglii.
Inscenace natočena Českou televizí – repríza 2007, Písně též na MC.
VESLO A RŮŽE – rocková legenda o sv. Vojtěchovi – přes sto repríz - následně zrušena pražským magistrátem spolu se zrušením divadla. Zájezdy - Itálie a Egypt. Natočeno stejnojmenné CD.
PRÓTEUS Paula Claudela – půvabná inscenace v režii Jiřího Fréhara.
POKOŘITELÉ TRÓJE – Euripidova tetralogie – velký projekt. Věra Galatíková za roli Hekaby dostala CENU THALIE. Tento vyjímečný projekt byl natočen Českou televizí.
Hudbu k těmto a dalším inscenacím složil nynější vedoucí skupiny JIŘÍ CERHA.

momentka  z devadesátých let z pořadu Muzikanstké středy v divadle Labyrint
momentka z devadesátých let z pořadu Muzikanstké středy v divadle Labyrint
Jmenujme ještě SONETY WILLIAMA SHAKESPEARA v nových překladech Martina Hilského, též natočené na CD, stále v repertoáru skupiny.

V divadle vznikly též projekty jako VÁNOCE S C&K VOCALEM natočené na CD a posléze i Českou televizí.


CD DÉMONI A DIVOUCÍ DIVY, Písně složené na Prévertovy básně. Původně je J. Cerha napsal pro Dětské studio divadla Labyrint.


V roce 2OO5, ke 35. výročí, skupina uspořádala hojně navštívený jubilejní koncert.
Supraphon vydal výběr - dvojCD CESTA SVĚDOMÍ s nejvýznamějšími skladbami skupiny z let 1967 až 1999. Je zde i několik původně zakázaných skladeb.
V prosinci 2007 Vydal INDIES HAPPY TRAILS RECORDS CD JEREMIÁŠ.
Obsahuje dvě skladby na toto téma složené pro výstavy výtvarníků v Terezíně, Malé pevnosti v letech 1980 a 2007. Dokumentují spolupráci s významnými výtvarníky – Ivanem Bukovským,Jiřím Sozanským, Zdeňkem Beranem, Oldřichem Kulhánkem a dalšími.

rozšířená sestava i s muzikanty
rozšířená sestava i s muzikanty
V prosinci 2007 skupina zpívala ve Francii Českou mši Vánoční Jana Jakuba Ryby, ale tentokrát francouzsky. Zájezd zorganizoval Vladimír Vytiska v rámci regionální spolupráce středočeského kraje a Burgundska.


Současná sestava:
HELENA ARNETOVÁ – alt, 2 LP sólové, blues
JIŘÍ CERHA - basbaryton, vedoucí, skladatel, též Spiritual kvintet
HANA HORKÁ - mezzosoprán, též Asonance – solo
ZUZANA HANZLOVÁ - soprán, rock, folk i skladb
MICHAL PLESKOT - tenor, též sólově v muzikálech


 
 © 2008, C&K VOCAL - všechna práva vyhrazena.